BIP

BIP

Nasz Patron

 Hej ! Witamy Was na naszej szkolnej stronie! To my „Wesołe Słoneczka” czyli dzieciaki z gromady zuchowej działającej w PSP Nr 1 w Stąporkowie.

Od wielu lat przy Szkole Podstawowej nr 1 w Stąporkowie  im. Kornela Makuszyńskiego działa gromada zuchowa "Wesołe Słoneczka". Skupia ona dzieci z klas I – III.
Zbiórki trwają dwie godziny i odbywają się z częstotliwością dwutygodniową. Zuchy są najmłodszą częścią harcerskiej braci w Polsce. Mają własne prawo, obietnicę, piosenki, zawołania, obrzędy i umundurowanie. Nasza gromada  skupia dziewczęta i chłopców kochających zabawę i przygodę.                              

Zuchy, będąc w klasie IV, żegnają się z działalnością zuchową i zasilają szeregi drużyny harcerskiej działającej w naszej szkole.
Obecnie w gromadzie zuchowej "Wesołe Słoneczka" działają trzy szóstki.                  
 
Dzieci przez cały rok przygotowują się do złożenia obietnicy zuchowej, realizując wiele zadań na rzecz swoich kolegów ze szkoły.  Plan pracy gromady uwzględnia ważne uroczystości państwowe, lokalne, szkolne i rodzinne. Jak każda chyba gromada zuchowa mamy swoje znaki, obrzędy i tajemnice. Posługujemy się szyframi, mamy swoje okrzyki - i tylko zuchy wiedzą co trzeba zrobić w przypadku usłyszenia tajnego okrzyku!  Mamy też piosenkę, skarbiec, flagę, totem... oj dużo tego!

Żeby uchylić wam rąbka tajemnicy - napiszemy wam coś o naszych sekretach - ale tylko troszeczkę!. Oczywiście zuchy znają wiele szyfrów i okrzyków - ale jak tajemnica, to tajemnica! Jednak jeden z naszych szyfrów postanowiliśmy zaprezentować: Jest to szyfr GA DE RY PO LU KI owa. Szyfrowanie  nim polega na tym, że zamieniamy każdą literkę w szyfrowanym słowie na tę, która występuje obok niej w sylabie w "kluczu". Jeśli danej literki akurat nie ma - zostawiamy tę, która jest. Weźmy na przykład słowo "przyjaźń "  ” Po zaszyfrowaniu będzie ono brzmiało -  „OYZRJGŹŃ” W ten sposób możemy zaszyfrować cały list i NIKT nie będzie wiedział o co chodzi!

Piosenka jest dobra na wszystko, jest lekarstwem na wszelkie złe chwile. Wywołuje uśmiech na buziach dzieci i dorosłych. A oto Piosenka Gromady :) Œ

Słoneczko późno dzisiaj wstało
I w takim bardzo złym humorze,
I świecić też mu się nie chciało,
Bo mówi, że zimno na dworze.
Lecz gdy piosenkę usłyszało,
To się tak bardzo ucieszyło,
Zza wielkiej chmury zaraz wyszło
I nam radośnie zaświeciło.

Nawet słoneczko po usłyszeniu naszej piosenki postanowiło wyjrzeć zza chmur!

literę A na G. Z zuchowym pozdrowieniem – CZUJ!
Drużynowa „Wesołych Słoneczek” podharcmistrz Alicja Świercz

UWAGA DZIECIAKI Z NASZEJ PAKI              

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci z klas I-III na nasze zuchowe  spotkania. Bliższe informacje na temat zbiórek możecie uzyskać u dh. Alicji Świercz i dh.Justyny Macherzyńskiej  /informacja cały czas aktualna/.

Gromada Zuchowa

Ziemia krzyczy spod poduchy:
Ratujcie mnie zuchy!

Czytaj więcej...

LATO! LATO! ZUCHY MAMY LATO!
KOCHANE ZUCHY!

Dziękując za cały rok zuchowy pełen wrażeń i zabaw, życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć.
Do zobaczenia we wrześniu.


Druhny : ALA, JUSTYNA, KAROLINA, MAGDA
 

28 kwietnia 2016 r. odbyła się zbiórka zuchowa, na której zuchy poznały Indiańskie zwyczaje.

Czytaj więcej...

Dnia 4 lutego 2016r zuchy przebrane w stroje pirackie przeżywały morskie przygody.

Czytaj więcej...

Dnia 15 października w naszej szkole odbyła się pierwsza, tegoroczna zbiórka zuchowa. Pod hasłem zuchowy start kryło się całe mnóstwo atrakcji.

Czytaj więcej...

Szukaj

Joomla Templates by Joomla51.com